درباره همبرگر

همبرگر :

مقدمه

همبرگر یک نوع فرآورده گوشتی می باشد و از ترکیب گوشت معمولاً از گوشت گاو چرخ شده ، پیاز ، ادویه تشکیل شده است و شکل آن گرد می باشد.معمولاً همبرگر را همراه با کاهو ،گوجه فرنگی ، پنیر ، سس و….. مصرف می کنند.واژه همبرگر از زبان آلمانی می آید و به معنای متعلق به شهر هامبورگ می باشد.

تاریخچه

تاریخ پیدایش همبرگر به طور دقیق مشخص نیست اما طبق معتبرترین منابع ، بازرگانی آلمانی در سفر به آسیا در اوایل دهه 1800 متوجه شد که به سربازان آموزش داده شده جهت تسهیل حمل مواد غذایی خود به ویژه گوشت آنها را داخل پارچه قرارداده و زیر زین اسب خود نگه دارند .حرکت اسب باعث وارد آمدن ضرباتی به گوشتها و در نتیجه نرم و خرد شدن آنها می شد. سپس تاتارها گوشت را خارج کرده و پس از ادویه زدن در مدت زمان کوتاهی با مقدار کمی آتش پخته و مصرف می شد .ایده گوشت ضربه دیده توسط این بازرگان به هامبورگ باز شد و در آنجا آشپزها به کباب کردن گوشتها و نام نهادن بر آنها به عنوان گوشت هامبورگی روی آوردند .مهاجران آلمانی دستورالعمل پخت گوشت را به ایالات متحده بردند و در سال 1834 واژه همبرگر در رستوران نیویورک پدیدار شد.افتخار اولین تولید همبرگر امروزی به چارلی ناگرین از جزایر سیمور (هند غربی) اختصاص دارد که با توجه به سخت بودن مصرف کوفته ها ، آنها را پهن کرد و به صورت تخت و گرد درآورد برای همین سیمور پایتخت همبرگر جهان شد.همزمان دو برادر آلمانی به نام فرانک و چارلز منچز سعی داشتند سوسیس گوشت خوک را در نیویورک بفروش برسانند و آنجایی که بازار محلی نیویورک عاری از سوسیس خوک بود مجبور شدند گوشت چرخ شده به غذاهای خود اضافه کردند و به صورت ساندویچ در آوردند .در سال 1904 اولین وعده گوشت چرخ شده (همبرگر امروزی) در نمایشگاه سنت لوییس به نمایش در آمد.همچنین در سال 1921 والت آندرسون توانست سرمایه دار معروف بیلی اینگرام را متقاعد کند تا 700دلار برای ایجاد و برپایی رستورانهای زنجیره ای وایت کسل سرمایه گذاری کند وبعدها برادران مک دونالد رستوران خود باز کردند و همبرگر را به شهرت جهانی کنونی رساندند.

انواع همبرگر

همبرگرعبارت است ازگوشت چرخ کرده دامهای حلال گوشت به ویزه گوشت گوساله و گاو وگوسفند همراه یا بدون افزودن چربی وادویه جات وسبزیجات مانند پیازوسیرکه به وسیله دستگاه مکانیکی مخصوص با وزن 100گرم تهیه شده و دربین کاغذهای نایلونی یامومی مجاز به صورت منجمد عرضه می گردد. همبرگر گونه‌ای ساندویچ است که شامل یک برگ گوشت چرخ‌کرده است که در میان یک نان گردِ میان بریده قرار می‌گیرد گوشت همبرگر بیشتر گوشت گاو است و ممکن است بصورت کبابی درست شود یا سرخ شود. میان گوشت و نان همبرگر معمولاً کاهو، سس گوجه فرنگی یا سس مایونز، خردل، پیاز و دیگر مخلفات هم قرار داده می‌شود. همبرگر را معمولاً در بشقاب در کنار سیب زمینی سرخ کرده یا چیپس سرو می‌کنند. گوشت همبرگر تقریباً در تمام کشورها با همین نام نامیده می‌شود بجز در انگلستان وعربستان سعودی که به آن بیف‌برگر یا برگر می‌گویند. اگر لایه‌ای از پنیر پرورده (ورقه‌ای) بر روی گوشت همبرگر گذارده شود به اینگونه همبرگر، چیزبرگر گفته می‌شود.

تعریف همبرگرممتاز

همبرگری که درآن حداقل60درصدگوشت به کاررفته وحاوی مقادیرمشخصی ازموادپرکننده (آردغلات وآردسوخاری ) وادویه جات بوده وویژگی های آن مطابق بااستانداردهای ملی مربوطه باشد، همبرگرممتازاطلاق می شود.

تعریف همبرگرمعمولی

همبرگرمعمولی عبارت است ازهمبرگری که درآن حداقل 30درصدگوشت به کاررفته ودارای مقادیرمشخصی پروتئین گیاهی (سویا)،موادپرکننده مجاز،ادویه جات،سبزیجات بوده وویژگی های آن مطابق با استاندارد باشد.

گروه بندی همبرگر

-همبرگر با 30% گوشت دارای حداقل 30% گوشت قرمز با مقادیر مشخصی پروتئین گیاهی و سایر مواد مجاز طبق استاندارد
-همبرگرهای 60-74% گوشت بدون استفاده از پروتئین سویا به همراه سایر ترکیبات مجاز طبق استاندارد
-همبرگرهای 75-95% گوشت بدون استفاده از پروتئین سویا به همراه سایر ترکیبات مجاز طبق استاندارد

استاندارد

براساس قوانین موسسه استاندارد ، داشتن نشان استاندارد همبرگر اجباری می باشد.
برپایه استاندارد مواد اولیه مصرفی باید از ویژگی خاص برخوردار باشند که در ذیل به برخی از آنها اشاره می شود:
-گوشت قرمز تازه یا منجمد حاصل از عضلات اسکلتی همراه با بافت چربی چسبیده. استفاده از بافتهای غیر مجاز مانند امعاء واحشاء ،کبد ،کلیه ، ریه ، طحال، مثانه ونخاع و بافتهای غیر غضروفی “رگ وپی” چربی ،گوشت سروصورت(کله) و خرده گوشت به دست آمده از برش گوشت ممنوع می باشد.
-پروتئین گیاهی :سویا وگلوتن
-روغن :روغنهای مایع خوراکی
-ادویه : طبیعی یا الئوزین طبیعی
-مواد پرکننده واتصال دهنده : تخم مرغ ،شیر خشک، آردگندم ، آرد سوخاری ،گلوتن
-نمک
-سبزیها ،سبزی معطر خشک بسته بندی شده
استفاده از مواد نگهدارنده مجاز نمی باشد. کلسیم،B6وB12سخن آخر اینکه گوشت از مهمترین منابع تامین پروتئین های مورد نیاز بدن می باشد ودارای ویتامین منیزیوم وآهن است وبا توجه به اجرای تمامی موارد استاندارد در کارخانه بشارت واطمینان از کیفیت محصولات ،مصرف این محصولات غذایی با برند بشارت را پیشنهاد می کنیم .

Related Posts
مراحل تولید سوسیس و کالباس بشارت

مراحل تولید سوسیس و کالباس بشارت 1.گوشت های قرمز و مرغ پس از شستشو و جدا سازی استخوان و حذف ضایعات آن آماده می شوند. 2.گوشتهای آماده شده به دستگاه چرخ گوشت منتقل و در آنجا همزمان، غضروف جدا شده و ...

طرز تهیه فیله مرغ استریپس

یکی از راحت‌ترین غذاهایی که در منزل می‌توانید درست کنید، فیله مرغ استریپس است. کافی است یک سری فوت و فن یاد بگیرید تا فیله مرغ استرپس ترد و پولکی و خوشمزه شود. با ما همراه باشید. مواد لازم برای ...

Leave a comment
Besharat Meat Products

The Besharat Kohan Of Tabriz Meat Products Company