بیکن

بیکن

در تولید آن از گوشت عمل آوری شده حاصل از پشت و پهلوهای گوساله که ممکن است دود داده شود، استفاده میشود. عملیات دوددهی می‏تواند عطر و طعم قوی در بیکن ایجاد نماید. معمولا بیکن قبل از فروش به صورت ورقه هایی بریده می‏شود.
بیکن ها گونه های مختلفی دارند ولی یکی ازپرطرفدارترین آنها streaky bacon نامیده میشود که منظور از streaky وجود رگه های چربی نازک در موازات گوشت در لایه های مختلف میباشد
( که در امریکا به آن belly bacon و در انگلیس به آنloin bacon نیز گفته میشود ) به لحاظ این ویژ گی در گذشته streaky bacon تنها از گوشت خوک تهیه و تولید میگردید ودیگر وجه تمایز این نوع بیکن نوع سرو آن میباشد که معمولا بصورت گرم بدون و یا همراه تخم مرغ و بیشتر در وعده صبحانه در کشورهای امریکا و بعضی از کشورهای اروپایی استفاده میشد و جایگاه ان مثل چای شیرین و پنیر تبریز در سفره ایرانیها میباشد و البته امروزه در بیشتر کشور های دنیا شناخته شده و مورد استفاده قرار میگیرد .

تهیه بیکن از گوشت گوساله

برای تهیه بیکن گوشت گوساله معمولا از گوشت بدون استخوان بخشی از راسته و یا بخش خاصی از سردست استفاده میشود که حدودا به آن 20 تا 35 درصد brine تزریق میگردد. مواد تزریق شده شامل موادی است که باعث طعم و مزه دار کردن ،نمک سود کردن، تثبیت رنگ گوشت وافزایش زمان ماندگاری … میگردد.
بعد از تزریق عموما گوشت برای مدت 12 تا 48 ساعت در حوضچه آب نمک شامل 3 درصد نمک قرار داده میشود اگرچه گاهی اوقات گوشت تزریق شده بعد از تزریق فرآوری میگردد.فرآیند بعدی شامل آویزان کردن گوشت روی ترولی و خشک کردن در دمای 60 تا 70 درجه سانتیگراد و دود طبیعی با استفاده از چوب راش تصفیه شده در دمای 65 تا 75 درجه و پخت نهایی با بخار در 75 تا 85 درجه تا درجه مرکز محصول به 70 درجه برسد در این مرحله گوشت 30 درصد از وزن خود را از دست میدهد.
امروزه بیکن به روش عمل آوری آن تلقی میشود و نه استفاده از گوشت خاصی مثل خوک و در بیشتر کشورهای جهان بخصوص کشورهای مسلمان و یهودی که گوشت خوک به لحاظ مساِیل شرعی منع مصرف دارند با روش مشابه از گوشت مرغ ، بوقلمون ،گوساله ،اردک و شتر مرغ یا غاز نیز تهیه میگردد.

Related Posts
کوردون بلو

کوردون بلو در واقع یک غذای آمریکایی است که از آشپزی فرانسوی الهام گرفته شده است . کوردون بلو به معنی روبان آبی است و در فرانسه رسم بوده که به بهترین غذا یا بهترین شف این روبان را اهدا می کردند! ...

کتلت

کتلت از جمله غذاهای انجمادی آماده لذیذ و خوشمزه است که نزد ایرانیان طرفداران زیادی دارد. در تولید آن از گوشت قرمز، سیب زمینی و تخم مرغ و پیاز و ادویه استفاده میشود که طی فرآیند سوخاری کردن تهیه ...

Leave a comment
Besharat Meat Products

The Besharat Kohan Of Tabriz Meat Products Company